Vyšetření žijícího dárce

     Především je důležité zmínit, že darování ledviny je bezpečné. Všichni dárci jsou velice pečlivě vyšetřeni a je dokonale zhodnocen jejich zdravotní stav. Ze všech vyšetřených potenciálních dárců ledviny může ve skutečnosti zhruba pouze třetina svou ledvinu skutečně darovat. Zbylé dvě třetiny nejsou z různých důvodů jako dárci vhodní. Pro lékaře je na prvním místě vždy dárce, jeho zdraví a bezpečnost.

Pokud se rozhodnete ledvinu darovat, tak to jednoznačně musí vědět příjemce, tedy pacient, který ledvinu potřebuje. Po tomto rozhodnutí by první kroky měly směřovat buď k ošetřujícímu nefrologovi příjemce či přímo do regionálního transplantačního centra. Součástí Vašeho vyšetření bude komplexní klinické, laboratorní a funkční vyšetření. Při prvním vyšetření je klientovi, který se rozhodne darovat ledvinu, vše podrobně vysvětleno a je nechán dostatečný prostor na zodpovězení jeho otázek. Bývá vhodný i doprovod rodinných příslušníků.

A) Stanovení krevní skupiny a tzv. „cross-match test“ – krevní skupina nám zodpoví otázku shody/neshody mezi dárce a příjemce. I v případě neshody krevní skupiny existuje dnes již řešení a to buď tzv. párová výměna nebo transplantace, při které se příjemci ledviny odfiltrují protilátky proti odlišné krevní skupině dárce. Je to o mnoho dražší způsob, ale jeho výsledky jsou srovnatelné s „klasickou“ transplantací. Tzv. „cross-match test“ (křížová zkouška) je vyšetření, jehož cílem je rozpoznat v séru příjemce protilátky namířené proti specifickým antigenům dárce.

B) Anamnéza a klinické vyšetření – součástí tohoto vyšetření je komplexní pohovor s lékařem, který se Vás bude dotazovat na Vaše minulá a současná onemocnění, choroby v rodině, na Vaše návyky, alergie, pracovní a cestovatelské zvyklosti, ale i na přítomnost např. tetování či piercingu. Již zde je možné objevit jednoznačnou kontraindikaci dárcovství a to je např. onemocnění cukrovkou. Následuje vyšetření lékařem včetně měření krevního tlaku, určení hmotnosti apod.

C) Laboratorní vyšetření – tato část vyšetření pro Vás bude hlavně znamenat opakovanou návštěvu nemocničního zařízení s cílem komplexního rozboru Vaší krve a také její testování na různá infekční onemocnění a pohlavně přenosné choroby. Součástí tohoto testování jsou i rozbory moči a alespoň 2x provedený sběr moči za 24 hodin s následným dalším vyšetřením a mikrobiologické vyšetření vzorku ranní moči.

Zobrazovací vyšetřovací postupy – toto pro Vás bude znamenat různá neinvazivní vyšetření. Jedná se např. o ultrazvukové vyšetření břicha a ledvin, rentgenogram hrudníku, ultrazvukové vyšetření srdce a v konečné fázi vyšetřování i CT angiografii ledvin. U žen nesmíme zapomínat na mamografii. Vždy je snaha o to, aby byla jednotlivá vyšetření pacientovi objednána v co nejbližším termínu a nevyžadovala opakované návštěvy nemocničního zařízení.

Z ostatních speciálních vyšetření – eventuální rozšíření vyšetřovacího postupu o další vyšetření vždy závisí na konkrétním klientovi. Pokud si budete např. stěžovat na občasné pobolívání v oblasti žaludku, je vhodné zvážit gastroskopii. U žen je vždy nutné doplnit gynekologické vyšetření, u kuřáků komplexní funkční vyšetření plic a u všech klientů je nutné stanovit míru srdečního a cévního rizika.

F) Urologické vyšetření – u potenciálních dárců ledviny je vždy nezbytné vyšetření transplantačním urologem, zhodnocení veškerých urologických nálezů včetně CT angiografie ledvin. Klient je vyšetřen lékařem, který transplantaci/odběr přímo provádí, proto Vám může zodpovědět veškeré Vaše dotazy.

G) Psychologické vyšetření, popř. pohovor před etickou komisí – každý klient, který se rozhodne darovat ledvinu, musí být vyšetřen psychologem. Toto vyšetření má za úkol správně určit, zda si klient plně uvědomuje (a může uvědomovat) tíhu a vážnost svého rozhodnutí. Vyšetření je vedeno pohovorem. V případě, že není mezi dárcem a příjemcem příbuzenský vztah, je nutný pohovor před Etickou komisí příslušného nemocničního zařízení.

Jak je patrno, z rozsahu vyšetření získáme velký přehled o Vašem zdraví, Vašich silných a slabších stránkách. Vyšetření jsou řazena od těch, která jsou nejméně invazivní po ta, která jsou složitá a drahá. Druhou zásadou je pátrat po chorobách a stavech, které hned v počátku vylučují dárcovství. To může být třeba i existence jen jedné ledviny, patologický nález v močovém sedimentu, vyšší hodnota cukru v krvi a jiné. Řazení vyšetření nechte na svém lékaři, on má zájem na tom, aby vyšetření bylo dokonalé, rychlé a nespotřebovávalo Váš čas více než je nutné. Jen pokud vyšetření potvrdí, že by odnětí ledviny nemělo dárce v průběhu celého života poškodit, může se k transplantaci přistoupit. Dárce ledviny je pak doživotně sledován v transplantačním centru. Získá dobrý pocit, že mimořádně pomohl jinému člověku. Darování ledviny totiž výrazně zlepší kvalitu života pacienta s onemocněním ledvin a prodlouží mu život.

MUDr. Michaela Matysková Kubišová