Ochrana transplantovaných pacientů proti koronaviru

Dobrý den,

chci se zeptat, zda jsou pro pacienty po transplantaci k dispozici nějaké aktuální informace jak se chovat v dnešní době. 

Nikde jsem nic nenašla a do poradny jsem se nedovolala. 

Nevím kam jinam se obrátit. 

Děkuji

 

 

Eva Maršálková

Dobrý den,
chtěla bych Vám odpovědět na Váš dotaz, jak se máte chovat v této době, kdy došlo k pandemii koronaviru.
Vzhledem k tomu, že užíváte imunosupresiva, měla byste určitě omezit kontakt s cizími lidmi na minimum. V podstatě byste se
měla chovat tak, jako kdybyste byla v karanténě. Nákupy jen na omezenou dobu a radši s respirátorem a rukavicemi, nebo ať Vám nakoupí někdo známý.
Dezinfekce rukou je nutné určitě po návratu z vnějšího prostředí, ale předtím je nutné mýt si mýdlem ruce nejméně 60 vteřin - konečky prstů v dlaních, místa mezi prsty a nakonec každý palec zvlášť. Dezinfekce se nyní už moc koupit nedá, proto stačí použít alpu, líh, nebo alkohol. Nesahat si do očí, nosu a do úst a snažit se být v teplém prostředí a častěji větrat byt. Dezinfikujte pravidelně často používané plochy. Zvyšte úroveň hygieny při přípravě jídla.  
Zároveň si prosím zkontrolujte zásobu léků, které užíváte, abyste najednou nezůstala bez nich. 
Všechny věci, které nosíte, si musíte hned prát, protože na věcech zůstává virus až 6 hodin.
Dodržujte pitný režim a kdybyste měla jakýkoli zdravotní problém, určitě můžete volat transplantační poradnu. Kdybyste se nedovolala, volejte linku 112, nebo 155 a oznámte, že berete imunosupresiva. Dobré by bylo mít u sebe všechny léky, které užíváte a hlavně poslední zprávu z pravidelné kontroly v transplantační poradně.

Protože se o náchylnosti transplantovaných k viróze ví, už lékaři jednají o tom, že je potřeba transplantované pacienty zásobovat respirátory.  K tomu by mělo dojít v průběhu příštího týdne, od 16. 3. 2020.

Snad se to povede. Přeji Vám, ať toto období zvládnete a taky že brzy snad zafungují opatření vlády. 

Mějte se hezky, s pozdravem 

Elena Stanková

OS Alžběta

Elena Stanková

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme Vám co nejdříve.
Vaše kontaktní údaje nebudeme nikde zveřejňovat.