Co je rejekce a jak se řeší? Co jsou generika?

Prosím o informaci co to je rejekce po transplantaci a proč k ní dochází. Dá se rejekce zastavit? A taky v článku píšete o generikách. Co to jsou generika a proč bychom je neměli užívat, nebo proč škodí. Děkuji za odpověď.

Helena

Pojem rejekce můžeme vysvětlit jako nepřijetí transplantované ledviny organismem příjemce, nebo jako „odhojování štěpu“. Je to boj imunitního mechanismu se „štěpem“. Je to něco jako boj s infekcí. Tělo se snaží zvítězit a štěp a infekci eliminovat. Velmi zjednodušeně můžeme rejekci rozdělit na akutní a chronickou a podle mechanismu vzniku rejekci zprostředkovanou buňkami nebo protilátkami. Pokud není pacient dostatečně sycen imunosupresivy, které zabraňují Vašemu imunitnímu systému v rejekci ledviny, může tento boj tělo i vyhrát a štěp je zničen. V prvním období po transplantaci dochází u řady pacientů (nejčastěji v prvních 8 týdnech) k epizodě akutní rejekce. Většina epizod akutní rejekce může být úspěšně léčena, pokud jsou příznaky zjištěny včas. Terapie spočívá v přidání dalšího imunosupresivního preparátu, popřípadě ve změně imunosupresivního protokolu. Terapie chronické rejekce je obtížná.

Generika jsou léky, které nebyly vymyšleny výrobcem, ale byly po vypršení ochranné lhůty patentu „okopírovány“ a jsou prodávány jako ekvivalenty originálních léčivých přípravků. Mohou mít až 80% ceny originálu. Jejich zkoušky proběhly zkrácenou verzí přibližně na 40 zdravých dobrovolnících. Zkoušky originálu jsou prováděny v několika stupních – buňka, zvíře, zdravý dobrovolník, nemocný. Obvykle se provádějí zkoušky na více jak 1000 pacientech.

V obecné rovině není námitek proti používání generických preparátů vyjma léků s takzvaným „úzkým terapeutickým indexem“, například tacrolimus. V tomto případě se naše transplantační středisko v současné době řídí doporučením SÚKL (Státní úřad pro kontrolu léčiv), který doporučuje: „Náhrada originálního imunosupresiva s úzkým terapeutickým indexem za generický přípravek by měla být zahájena transplantačním lékařem, protože pouze lékař může odpovídajícím způsobem zabezpečit monitoraci hladiny účinné látky u pacienta. Lékárnici a poskytovatelé zdravotních služeb by se měli zdržet generické substituce.“

Máte dotaz nebo se chcete informovat?
Neváhejte se na nás obrátit!

Odpovíme Vám co nejdříve.
Vaše kontaktní údaje nebudeme nikde zveřejňovat.