Cestování po transplantaci

Už informace, že se našla pro vás ledvina, přinese první myšlenku, že pak odjedete někam daleko. U mě to bylo právě tak. Transplantaci jsem podstoupila v květnu a myslela jsem, že v létě poletím na dovolenou k moři. Na doporučení lékařů jsme s rodinou odjeli až příští rok v létě.

Ale jak jsem nebyla o dialýze zvyklá pít, zanedbávala jsem to i na dovolené, takže přišly první průjmy a s tím spojené komplikace s transplantovanou ledvinou. V některých destinacích jsou výborní lékaři, takže stačí jedna, nebo dvě „kapačky“ a jste z toho venku.

Na základě mých zkušeností můžu poradit výborné lékaře mluvící anglicky například v Egyptě oblast Makadi. Varovala bych ale před Italským ostrovem Ischia, protože tam je nemocnice na úrovni vesnické ošetřovny.

Většinou asi stačí, abyste dodržovali plně pitný režim a hlavně nepobývejte zbytečně dlouho na sluníčku. Co se týká krémů na opalování, je nutné používat co nejvyšší ochranný faktor. Dost důležité jsou léky sebou v originál krabičkách s nápisy, jak často je užívat. Protože když vezmete sebou léky jen na určitý počet dnů a nejsou nijak popsané, místní lékaři jen těžko rozeznají, co berete. Ve vašem kufru také nesmí chybět diagnóza a stručné pokyny pro místní lékaře v anglickém jazyce. Pokud nemáte zprávu v anglickém jazyce, myslím, že stačí poslední zpráva z kontroly v transplantační poradně. Je tam soupis léků a lékaři si v dnešní době poradí s překladačem na googlu. 

Určitě víte, že po transplantaci máte nižší imunitu, takže je nutné se vyvarovat kontaktu s větším počtem lidí, případně použít radši roušku. 

Přeji Vám krásný každý den plně prožitý po transplantaci, a pokud máte jakékoli zkušenosti, nebo postřehy z doby po transplantaci, případně dotazy, napište mi na e-mail elenstankova77@gmail.com

Mějte se krásně a užívejte si každý den.

Elena Stanková

První transplantovanou ledvinku jsem měla 25 let a teď jsem s přestávkou 1,5 roku na dialýze opět po transplantaci již 2 roky.