Cestování po transplantaci

Už informace, že se našla pro vás ledvina, přinese první myšlenku, že pak odjedete někam daleko. U mě to bylo právě tak. Transplantaci jsem podstoupila v květnu a myslela jsem, že v létě poletím na dovolenou k moři. Na doporučení lékařů jsme s rodinou odjeli až příští rok v létě.

Ale jak jsem nebyla o dialýze zvyklá pít, zanedbávala jsem to i na dovolené, takže přišly první průjmy a s tím spojené komplikace s transplantovanou ledvinou. V některých destinacích jsou výborní lékaři, takže stačí jedna, nebo dvě „kapačky“ a jste z toho venku.

Na základě mých zkušeností můžu poradit výborné lékaře mluvící anglicky v Egyptě oblast Makadi, varovala bych před Italským ostrovem Ischia, protože tam je nemocnice na úrovni vesnické ošetřovny.

Většinou asi stačí, abyste dodržovali plně pitný režim, a vzali si léky vždycky v originál krabičkách s nápisy jak často je užívat. Protože když vezmete sebou léky jen na určitý počet dnů a nejsou nijak popsané, místní lékaři jen těžko rozeznají, co berete. Ve vašem kufru také nesmí chybět diagnóza a stručné pokyny pro místní lékaře v anglickém jazyce.

Přeji Vám krásný každý den plně prožitý po transplantaci, a pokud máte jakékoli zkušenosti, nebo postřehy z doby po transplantaci, napište nám na e-mail sdruzeni.albeta@tiscali.cz.

Těšíme se na vaše příspěvky.

Elena Stanková (16 let po transplantaci ledviny)