Mistrovství Evropy transplantovaných a dialyzovaných sportovců

V sobotu 16. 8. bylo na náměstí - Hlavním Rynku v Krakově zahájeno 8. Mistrovství Evropy Transplantovaných a Dialyzovaných Sportovců, a to průvodem všech účastníků a krásným ceremoniálem. Na mistrovství přijelo 354 sportovců z 22 zemí. Český tým reprezentovalo sedm transplantovaných sportovců a dvě členky doprovodu. Bohužel dalším dvěma závodníkům nedovolil zdravotní stav, aby se k týmu připojili. Organizátoři připravili velmi hezký kulturní program a celý večer nám zpříjemňovali zároveň čeští a slovenští turisté Krakova, kteří nám vyjadřovali podporu.

Letošní mistrovství bylo pro nás velkým oživením, jelikož jsme poprvé v historii měli s sebou opravdu malého účastníka, desetiletého Tomáše Smažáka z Ostravy, který nás zásoboval neustálou energií a nevšedními nápady.

Bylo velkým zážitkem sledovat Tomáškovo snažení a vervu, se kterou šel do všech disciplín. Zúročil to ale za našeho povzbuzování na výbornou a nám nezbývá než jemu samému, ale zároveň všem sponzorům, zejména společnosti ČEPS a.s. a Kontu Bariéry Nadace Charty 77 vřele poděkovat, že Tomáškovi i nám všem umožnili účast na tomto mistrovství. Nyní ale již k jeho samotnému průběhu.

V neděli hned začalo zápolení, a to ve 3 sportovních disciplínách, mini-maratonu - závodu na 5 km, beach volejbalu a petanque. Naše družstvo se zúčastnilo pouze prostřednictvím Jana Svobody turnaje v petanque, ale žádný kov to nepřineslo. Bohužel Libor Malínský se ze závodu mini-maratonu odhlásil, protože nebyl zdravotně zcela v pořádku.

V pondělí se konal turnaj v badmintonu a závody v plaveckém bazénu. V plavání jsme měli jedno želízko v ohni a jediného dětského závodníka Tomáše Smažáka, který si v kategorii 8-11 let doplaval jako nováček pro bronzovou medaili v závodě na 50m volný způsob.

Naším oblíbeným a dlouhodobě úspěšným sportem je badminton. V něm nastoupili Roman Dunda a Petr Žitný (oba v kategorii 30-49let), kteří zároveň tvořili tandem do mužské čtyřhry. Po téměř odehraném turnaji oba naši závodníci zůstali bez porážky a poprvé v historii se tak konalo české finále. V něm byl úspěšnější Roman Dunda, který porazil Petra Žitného 2:1 na sety a získal tak naší 1. zlatou medaili na mistrovství. Petr se sice musel spokojit se stříbrem, ale naši borci nebyli poraženi ani ve čtyřhře a získali tak společně další zlato.

Druhý den byl tedy pro Česko velmi úspěšný.

V pondělí se konal turnaj ve stolním tenise, kde Libor Malínský nastoupil společně s Petrem Žitným do čtyřhry. Toto zápolení zůstalo ale bez výraznějšího úspěchu. V cyklistice, která byla také v pondělí na pořadu dne jsme neměli žádného nominovaného závodníka.

Ve středu se v rámci 8. Evropského šampionátu transplantovaných a dialyzovaných sportovců konal turnaj v tenise, do kterého nastoupil Tomáš Burda, který narazil až ve finále a v kategorii 40-49 let obsadil druhé místo. Do turnaje v golfu a bowlingu jsme neměli nominovaného závodníka.

Ve čtvrtek začalo očekávané zápolení v lehké atletice, které je rozděleno vždy vzhledem k množství disciplín do dvou dnů a obvykle přináší největší část medailí pro naše závodníky.

- vrh koulí - 2. místo

Poslední soutěžní den bylo na pořadu pouze posledních pár atletických disciplín. Ani zde si naši závodníci nevedli špatně a po stříbru Vojtěcha Koudelky v běhu na 800m a Petra Žitného v hodu oštěpem získala v úplném závěru evropského šampionátu česká štafeta bronz na 4x100m. Štafeta byla složena dle úseků Roman Dunda/Petr Žitný/Tomáš Burda/Vojtěch Koudelka.

Česká výprava získala celkem 17 medailí (z toho 7 zlatých, 6 stříbrných a 4 bronzové), s čímž jsme velice spokojeni a doufáme, že na tyto úspěchy navážeme v roce 2015 na mistrovství světa v Argentině.

Musím říci, že před mistrovstvím jsem se do Polska netěšil tolik, jako do jiných „exotičtějších“ zemí, které jsem například ještě nenavštívil, ale zároveň musím konstatovat, že organizátoři v čele s transplantačním chirurgem, profesorem Chmurou, odvedli velmi dobrou práci a zajistili pro nás výborný servis a plynulý průběh všech sportovních disciplín. I samotné Polsko mne mile překvapilo, Krakov je krásné, historické město s příjemnou atmosférou a lidmi.

Na úplný závěr a zakončení šampionátu pro nás organizátoři připravili prohlídku solného dolu Wieliczka, který patří k nejstarším solným dolům na světě. Těžba soli zde probíhala nepřetržitě od 13. století a byla ukončena až před pár lety z důvodu vysokých nákladů na těžbu. V jednom z nádherných sálů dolu, cca 130m pod zemí, se nakonec konal i slavnostní závěrečný gala večer a zde jsme si opět uvědomili, že od zítřka je zase všední den a můžeme se pouze těšit na další závody a doufat, že nám pevné zdraví vydrží.